Leda Patrull är en spännande och rolig utbildning för dig som är äventyrarscout.
Under kursen får du träna på att leda dig själv och dina jämnåriga kamrater i en patrull. Du får möjlighet att utvecklas som ledare och får många idéer för hur du kan leda din patrull hemma.
Innehåll
Kursens innehåll är uppdelade 10 olika block och totalt handlar det om 40 kurstimmar.
- Värderingar
- Patrullsystemet
- Learning by doing
- Lokalt och globalt samhällsengagemang
- Scoutlag och löfte
- Friluftsliv
- Stödjande och lyssnande ledarskap
- Symboliskt ramverk
Naturligtvis kommer det hända massa kul som inte innefattas i kursbeskrivningen, det kommer bli en upplevelse som långt överträffar dina förväntningar.
Tid och plats
Helg 1:
22-23 september, Skottvångstrakten
Den första helgen är en hajk. Det innebär att vi kommer att vara utomhus. Kläder efter väder är därför viktigt.
Helg 2:
12-14 oktober, Nyköping.
Den andra helgen är teoridelen. Vi kommer att ha pass inomhus såväl som utomhus. Kläder efter väder är därför viktigt även denna helg.
Målgrupp
Äventyrarscouter.
Ledare får deltaga i mån av plats, full kursavgift tas ut för att täcka logi och kost.
Kostnad
1000 kr per person för de båda helgerna.
Kostnaden inkluderar logi, mat, material, märke samt en kursrelaterad bok.
Många distrikt och kårer subventionerar kursavgifter, prata med din kår och distrikt för att se om de kan subventionera din avgift.
Scouternas utbildningsfond
Om kostnaden för kurs, resa och boende är ett problem kan Scouternas utbildningsfond hjälpa till. Ansökan och information, se: Scouternas utbildningsfond.
Mat
Maten kommer vi att laga tillsammans under kursen, ange ev. specialkost i anmälan.
Praktisk information
Mer information om tider, utrustningslista och annat bra att veta får du ett tag efter att du anmält dig.
Fotografering
Under kursen kan det komma att tas bilder som sedan används i Scouternas och Scouternas folkhögskolas kommunikation.
Vill du inte vara med på bild, meddela detta under ”Övrigt” i anmälan.