Hej workshophållare

och festfixare!

Vi är så glada över att du är en av alla som bidrar till programmet och geemenskapen under Utbildardagarna 2020 i Halmstad. Här hittar du information som vi tror du har nytta av att känna till inför Utbildardagarna i Halmstad!

/Projektteamet med Hanna, Linnea och Lisa

Preleminärt program

Här hittar du preleminärt program (3 feb) för Utbildardagarna 2020 >>
Obs! En del tider kan komma att ändras samt valbara passen på söndagen flyttas om. Programmet är ännu inte officiellt.

 

Besrkiv din workshop

Vi skulle behöva en kort beskrivande text över din workshop, så som du vill ”sälja in den” till våra deltagare. Maila texten samt namn på alla workshophållare, till hanna.bata@scouterna.se

Vi hoppas du har möjlighet att skicka oss detta senast 9 februari.

Bra att tänka på är att de flesta av våra deltagare på Utbildardagarna är utbildare inom någon av alla våra utbildningar på Ledarskapsön, men några har inte utbildat tidigare men är nyfikna på att börja. Vi har deltagare från alla regioner och även våra samverkansorganisationer. Vi räknar med ca 150-200 deltagare.

 

Material & lokal

Har du behov av någon form av material, teknik eller liknande så skicka även de önskemålen till oss så snart du har möjlighet.

 

Har du anmält dig?

Även du som är workshophållare behöver anmäla dig så att vi får med matpreferenser mm. Du anmäler dig senast 16 feb. här: https://www.scoutnet.se/activities/view/976

Du kommer inte få någon faktura förstås, vi står för dina kostander så det spelar ingen roll vilken fakturamottagare när du anmäler dig.

 

Resa & utlägg

Vi står förstås för dina kostnader för resa och ev. utlägg inför planering/genomförande av workshopen.

Åker du tåg så bokar du din resa via Tranås alt. SJ. Vare sig du använder dig av Tranås eller om du gör en utläggsredovisning, så anger du XXHANBAT som referens.

Din utläggsredovisning (du hittar den här >> ) skickar du till Scouternas Folkhögskola. FE 555, 751 75 Uppsala, ref. XXHANBAT

 

Hotell & praktiska frågor

Lisa Förell, administratör på Scouternas folkhögskola ansvarar för samordningen med hotellet och kommer ha kontakten med dem inför och under Utbildardagarna. Behöver du nå henne så gör du det på lisa.forell@scouterna.se

 

Vi firar 10 år!

På lördagskvällen kommer vi fira lite extra eftersom Utbildardagarna fyller 10 år. Det gör vi bland anant med hjälp av god middag och konfrencier Anton Karlsson. Vi hoppas att du vill vara med även på festen!! Varmt välkommen!

Ansvarig för kvällen är Anton tillsammans med Linnea Hansson Henne. Du når Linnea på linnea.hansson.henne@scouterna.se

 

Efter Utbildardagarna

Om du har en presentation eller sammansfattning som du använder under din workshop vill vi gärna dela den med deltagarna efter Utbidlardagarna. Så, spara den och maila oss den (vi kommer påminna er efter dagarna).

Vi kommer även utvärdera alla programpunkter och återkoppla utvärderingarna som rör den workshoppen du håller. Har du nån särskild fråga du vill att vi ska fråga om ditt pass? Hör av dig till hanna.bata@scouterna.se

 

Vi ses i Halmstad!!