Testa Leda scouting distans

Ni på nätverksträffen är de allra första som får testa det första utkastet av den kommande webbkursen Leda scouting distans. Efter helgen kommer vo stänga ner denna sida, i väntan på att den ”riktiga” pilotomgången kommer igång.

Bra att veta:

  • Kursen är i tre delar. Mellan varje del sker en hemuppgift.
  • Totalt beräknas kursen ta 6 timmar och motsvarar alltså Leda scouting i korthet.
  • Varje webbdel, beräknas ta ca 45 min. inklusive reflektionsuppgifter (för en ny scoutledare)
  • I kursen kommer det finnas ett antal filmer. Just nu saknas 5 av de 6 filmerna, de är ännu inte klara (blir det inom kort). FIlmerna ska utrycka känslor, gemenskap och synliggöra/tydliggöra vår verksamhet, så här får du helt enkelt tänka dig in i att du får just det, trots att filmerna saknas.

Dags att testa

Del 1 >>

Del 2 >>

Del 3 >>

Vad tyckte du?

Tack för att du gjorde hela/delar av kursen! Vi vill gärna veta vad du tyckte – följ länken här och skriv ner dina tankar om kursen, både ris & ros.

Tack!