Ta igen gymnasiet på Allmän kurs

19 april, 2021

Ta igen gymnasiet på Allmän kurs

Genom att gå Allmän kurs på folkhögskola får du samma behörigheter som du kan få via gymnasium eller komvux. Det innebär att du som helt eller delvis saknar gymnasiebetyg kan få behörighet till exempelvis universitet eller yrkeshögskola. Nu är den andra ansökningsomgången för vår Allmäna kurs öppen. Vi antar löpande tills dess att kursen är full, så vänta inte med din ansökan!

Varför Allmän kurs på Scouternas folkhögskola?

Skolans profil är ledarskap och hållbarhet. Hos oss lär du dig att leda dig själv och andra. Vår ambition är att tillsammans ta dig dit du vill.

Så arbetar vi

Vi varvar arbete i mindre grupper med att arbeta alla tillsammans. Vi går på många studiebesök och använder ibland naturen i närområdet som klassrum. Det viktiga är inte dina tidigare prestationer, utan att du och dina färdigheter utvecklas. En nyckel till det är engagerade lärare, små klasser samt en öppen och trygg miljö. Vi vet att varje kursdeltagare har unika erfarenheter som såväl deltagare som lärare kan lära oss av.

Läs mer och ansök

Läs mer om Allmän kurs och hitta länk till ansökan HÄR. Välkommen till Scouternas folkhögskola!