Scoutledarutbildning

Leda scouting i korthet Uppsala

Denna grundläggande kurs ger dig redskap för att vara scoutledare. Genom samtal och samarbete med de andra kursdeltagarna får du med dig grunderna för vad som gör scouting till scouting, hur vi jobbar med scoutmetoden samt hur du skapar program för dina scouter. Du får också reflektera kring hur du kan anpassa ditt ledarskap till olika behov. Välkommen!

14 sep 2025 - 14 sep 2025

Sista ansökningsdag är 7 september 2025

Region

Region Norr/Mitt

Kurslängd

En dag

Ansök nu

Om kursen

Leda scouting i korthet - Uppsala



EBJUDANDE! Under augusti-december 2025 är alla Leda scouting-kurser gratis för dig som är scoutledare. Leda scouting är utbildningen för dig som är ny som scoutledare och vill lära dig mer om Scouternas vision, mål och om hur du skapar verksamhet. Kursen hjälper dig att bli tryggare som scoutledare och du får kunskap om det lyssnande och stödjande ledarskapet.

Inga förkunskaper krävs, förutom den obligatoriska utbildningen Trygga möten.

Upplägg


Söndag 14 september, 09.00-18.00

Kurslokal


Wasakårens scoutstuga på Sjövägen 8 i Uppsala

Praktiskt


I kursen ingår boken ”Ledaren - gör dig redo”, ett märke att sätta på din scoutskjorta samt enkel lunch och fika.

Mellan 1 augusti - 31 december 2025 är alla Leda Scouting kurser gratis. För att kunna planera på bästa sätt och ge plats åt så många som möjligt tillämpar vi en no show-avgift på 500 kr om du anmäler dig men inte dyker upp. Du kan självklart avboka dig utan kostnad fram till sista ansökningsdagen.

Viktigt att du fyller i eventuellt behov av specialkost när du anmäler dig!



Sista anmälningsdag

Söndagen den 7 september


Läs mer om utbildningen

Kostnader

Deltagaravgift

Ansökan

Ansökan öppnar:
2025-07-31

Sista datum för ansökan till kursen:
2025-09-07

Ansök nu

Kursansvarig