Scoutledarutbildning

Leda Väst 2027 - Flämslätt

Välkommen till Leda Väst – en scouthelg med mersmak och många kurser! Se detta som en perfekt helg att samla hela ledargänget i kåren eller distriktet och gå på olika eller gemensamma kurser och umgås där emellan samt träffa nya och gamla ledarkompisar. Rover, utmanare och ledare tillsammans!

5 feb 2027 - 7 feb 2027

Sista ansökningsdag är 5 januari 2027

Region

Region Västra

Kurslängd

Flera dagar i följd

Ansök nu

Om kursen

Plats


Flämslätt Stifts- och kursgård, Lerdala

Ansökan och betalning



Ansökan till Leda Väst görs genom Scoutnet. Om du inte kan logga in i Scoutnet, kontakta din kårs medlemsregistrerare. Om du bara glömt ditt lösenord, kan du byta det genom länken "Glömt lösenord" på Scoutnets inloggningssida.

En del kurser har en begränsning i antal platser. Vi kan därför inte garantera plats på alla kurser. Ni ansöker här om plats, och tilldelas plats så långt de räcker. Vi kommer annonsera här och i Scoutnet så snart en kurs blir full, och stoppa möjligheten att anmäla sig. Vi erbjuder en annan kurs till er om det blir fullt.

Under vecka 50 kommer vi skicka en faktura till den fakturamottagare du angett i din ansökan. För vår del är det enklast om vi kan fakturera ditt distrikt eller din scoutkår, så kolla med era kassörer om ni kan göra så och välj det alternativet. Påminn era kassörer att det är viktigt att det finns en fungerande epost i Scoutnet att skicka fakturan till, annars riskerar ni att förlora er plats på era valda kurser. En obetald faktura kommer att betraktas som en avanmälan om ni inte meddelar oss.

Avanmälan



För avbokning innan 5 dec faktureras ingen avgift.
För avbokning mellan 5 dec och 5 jan faktureras 50 % av kostnaden (logi/konferensavgift, mat, kurskostnad).
För avbokning efter den 5 jan faktureras 100 % av kostnaden (logi/konferensavgift, mat, kurskostnad), om ni inte kan få in någon annan som tar den avbokade platsen och meddelar oss så vi kan uppdatera namn.
Fakturan skickas till dig personligen.


Avanmälan görs till mats.lejon@vastbodal.se OCH annalena.levin@scouterna.se, alltså bägge på samma mail!

Upplägg och schema


Helgen är delad i sex pass, och de olika kurserna och workshoparna tar upp ett eller flera pass. Vi har försökt fördela passen så att även de som går någon längre kurs skall ha chansen att göra någon annan aktivitet också.


Schema fredag


incheckning 15:00-
Lägermiddag kl 19:00 ingår för alla
20:00- fixa och nätverka och mys

Schema lördag


för övernattande frukost kl 8:00
från 09:00 Morgonfika för alla
9:45 gemensam start av Leda Väst
10:00-12:00 PASS 1
12:00-13:00 Lunch
13:00-15:00 PASS 2
15:00-15:30 Fika
15:30-17:30 PASS 3
18:00-20:00 Middag
20:00- Ljusspår, reflektion, andakt
21:00 kvällsmingel och snacks
Ta med pulka och pannlampa om det är pulkaväder, så lovar Ingela oss en åktur!

Schema söndag


från 07:45 Frukost
08:30-10:30 PASS 4
10:30-11:00 Fika
11:00-12:00 PASS 5 Mersmak - mingel och utställningar
12:00-13:00 Lunch
13:00-15:00 PASS 6
15:10-15:30 Gemensam Avslutning diplom och märkesutdelning

Vi kan ordna en hemfärdsfika kl 15:30 på söndag om någon vill nyttja tiden på eftermiddagen till ledarplanering i kåren tex. Detta bokas vid anmälan och är bara till för dem som bokat!

Den går bra att anlända redan på fredagen, mot en extra avgift. Ni väljer det i formuläret när ni anmäler er. Om ni vill boka en möteslokal på fredag kväll för er kår eller annan grupp kan ni göra det i formuläret.

Utbildningar/workshops som går över flera pass



- Leda scouting i korthet, pass 1+2+3



Utbildningen Leda scouting inleder din resa på Ledarskapsön och gör dig tryggare i din ledarroll. Här lär du dig om Scouternas program och får förståelse för vad ledarskap i Scouterna innebär.

Leda scouting har stort fokus på att skapa verksamhet och ger dig:
- Förståelse för vad som gör scouting till scouting
- Kunskap om hur du planerar ett möte
- Förståelse för vad ett ledarskap baserat på Scouternas värderingar innebär, och hur det ger ett stödjande och lyssnande ledarskap
Kursledare: Annie Olsson mfl Scouternas Folkhögskola

- Redo för naturen med vinterbad, pass 1+2+3



Redo för Naturen Vinter med möjlighet till vinterbad

Redo för naturen är en grundläggande utbildning i friluftsliv. Du som har liten eller ingen erfarenhet av friluftsliv får kunskap om hur du håller dig varm, torr, mätt och säker men får även chansen att prova på vinterbad som är en form av friluftsliv. Detta är en av Scouternas folkhögskolas kurser med en Leda Väst twist ;-) Du får se Flämslätts vackra omgivningar, och du får prova på hur du kan laga mat i naturen, lära dig vad du får göra i naturen, hur du skyddar dig från regn och kyla och mycket annat. Du lär dig helt enkelt hur trevlig man kan ha ute i naturen och hur man kan förmedla det till scouter. Medtag varma kläder för utomhusvistelse, regnkläder, kängor, vattenflaska, sittunderlag, badkläder, handduk, mössa, vantar, och tofflor som går att ha ute. Kursen är uppdelat på 3 pass. De två första slås ihop till en vintervandring i de vackra omgivningarna. De tredje passet ägnas bl. a åt vinterbad för dem som vill och vågar.
Kursledare Kjell och Anna-Sofia Scouternas Folhögskola

- Redo för risker, pass 1+2+3



Välkommen att gå den nya utbildningen Redo för Risker. I kursen går vi igenom hur en scoutkår, lägerorganisation, arrangemangsgrupp eller liknande ska tänka kring säkerhet och risker inom vår verksamhet. Vi går bland annat igenom hur en riskanalys görs, hur en krisorganisation kan se ut och hur en beredskapsplan kan skapas.
Kursledare Jenny Irwert Scouternas Folkhögskola

PASS 1 (lördag 10:00-12:00)



- Inspiration om scoutprogrammet - första chansen



Ta del av nya märken, verktyg och metoder för terminsplanering.
Delar av passet arbetar vi praktiskt och åldersgruppsanpassat med uppdaterat material.Ta gärna med en dator för chans att prova det nya digitala planeringsverktyget
Kursledare: Utvecklingskonsulenter

- Uppdrag: Frisk



Föreningen Frisk och Fri kommer och lär oss mer om vad det faktiskt innebär att vara drabbad av en ätstörning, vilka varningssignaler som är bra att känna till och hur du kan bemöta en person du misstänker har en ätstörning. Föreläsningen leds av personer med bred erfarenhet inom ätstörningsområdet, ofta med egen erfarenhet av att vara drabbad eller närstående. Utöver kunskap om varningssignaler och bemötande får du råd om hur du kan skapa förutsättningar för att färre ska drabbas.
Kursledare: Föreningen Frisk och Fri via Sensus

- Hej ledare, hur leder du dig själv?



Inspireras av WAGGGS ( Världsflickscoutförbundet) leadership model. Den bygger på sex olika tankesätt som tillsammans formar ett värdebaserat och inkluderande ledarskap. Under workshopen bygger vi på våra erfarenheter, reflekterar och gör en praktisk tillämpning. Workshopen passar såväl för dig som är helt ny som ledare och för dig som är erfaren.
Kursledare Lotta Jonsén Scouternas Folkhögskola

[url] https://www.wagggs.org/en/resources/leadership-development-framework/

- Inspiration till lägerbål



Är du ny ledare och känner att du inte riktigt fått grepp om vad ett lägerbål är och varför man har det? Eller har du varit både scout och ledare i många år, kan alla sånger och rop, men aldrig stått där framme?

Vi går igenom hur man kan tänka när man planerar sitt lägerbål och dess innehåll. Vi kommer också att ha ett lägerbål och lära oss ännu fler sånger, danser, rörelser och rop tillsammans. Efter workshopen hoppas vi att du vågar ta steget att själv hålla i lägerbålet på nästa avdelningsmöte, hajk eller läger
Kursledare Jenny Garberg

- Hantverk - Apnäve



Apnäve / apans knytnäve.

Apans näve är en vacker knop som är användbar som som tyngd i slutet av ett rep, fin som nyckelring och användbar som dörrstopp. Knyter man två apnävar i änden på ett kortare snöre har man en fidgettoy/leksak som heter begleri.

I detta kurspasset ger vi oss hän i den ädla konsten av noggrannhet och en stor dos av tålamod för att få till apans näve.
Kursledare Sandra Fäger

- Skogsbad -landa i dig själv



Skogsbad är en stund i naturen, utan krav, där du får möjlighet att landa i dig själv och hjälp att öppna dina sinnen. 
Även om det heter skogsbad så har det inget med bad i vatten att göra utan det är sinnena som badar i skogen. 
Skogsbad går att genomföra även på vintern och beroende på väder och vind
Jag ser detta som en möjlighet till ledarvård men även för ledarna att få med sig delar av övningarna i skogsbadet till sina scouter.
Kursledare: Gabriella Westlin


PASS 2 (lördag 13:00-15:00)



- Workshop Leda avdelning



För dig som är ledare på en avdelning. Kom och inspireras och få mer kunskap om kursen Leda avdelning samt hur man jobbar i en avdelning och planerar.
Kursledare Peter Lindstrand o Lotta Jonsén Scouternas Folkhögskola

- Tecken (TAKK) i scoutverksamheten



Under det här passet utforskar vi tillsammans hur vi i scoutverksamheten kan använda TAKK (tecken som alternativ och kompletterande kommunikation) för att förstärka vår kommunikation med alla våra scouter, oavsett hörselförmåga. Vi kommer också prata om skillnader/likheter med teckenspråk samt titta på var man kan hitta resurser. Största delen av passet kommer läggas på att testa och öva på att använda TAKK.
Kursledare: Emmy Qvil, Sensus

- Hantverk vardagssurrningar



Lär dig de vanligaste surrningarna, när de används, och lite tips om hur du lär ut dem till dina scouter. Vi tittar också på de märken där surrningarna behövs.
Kursledare: Mats Lejon och Svante Freden

- Hantverk - Grunderna i täljning - första chansen



Vi provar på de grundläggande handlagen och säkerhet vid täljning.
Det finns möjlighet att tälja något enklare som smörkniv, sked, ätpinnar eller dylikt.
Ta gärna med täljkniv, har du en skedkniv får även den gärna tas med. Virke finns
Kursledare: Sandra Fäger, Josefin Jansson

- Hjärt och lungräddning - pass 1 av 2



Leda väst erbjuder en HLR-kurs i samarbete med Röda korset!
Kursen ger dig grundläggande kunskaper i livräddande första hjälpen för inklusive hjärt- lungräddning, HLR. I kursen ingår mycket praktisk övning. Du kommer vara aktiv på olika sätt och bland annat öva på golvet.
Deltar du på hela passet kommer du även att tilldelas scouternas bevismärke HLR.
Kursledare: Röda Korset

- Existensiell hållbarhet



Existentiell hållbarhet handlar om att återanknyta till den levande världen och undersöka vår relation till oss själva, varandra och den natur vi alla är en del av. Genom praktiker ur studiecirkelmaterialen Runt elden, Vid vattnet och Naturens rättigheter utforskar vi en jordad pedagogik inspirerad av den mer-än-mänskliga världen. Du blir guidad genom ett interaktivt pass, med folkbildningsmässiga metoder, som utforskar hur små vardagshandlingar kan hjälpa oss att stå kvar i meningsfullhet och i resonans med världen. Ett pass som kan ge inspiration till att själv hålla en studiecirkel, kanske med ledargruppen?
Kursledare: Julia Engborg, Sensus


PASS 3 (lördag 15:30-17:30)



- Anpassat ledarskap workshop



Hur anpassar vi vårt ledarskap och verksamheten så att det blir tillgängligt för alla? Tillsammans fördjupar vi oss i vad diagnoser som ADHD och Autism kan innebära och utvecklas i att anpassa vårt ledarskap för att alla bar ska få utrymme att delta och utvecklas utefter sin förmåga och behov.
Kursledare: Emmy Qvil

- Workshop Leda kår



Denna workshop är en introduktion till den större kursen Leda Kår. Leda Kår är Scouternas kårledningsutbildning. Utbildningen fokuserar på kårens ledarskapsbehov – och att deltagaren lär sig mer om ledarskap och styrning av vuxna.
Kursledare: Christer Nilsson Scouternas Folkhögskola

- Scouter med olika religiösa och kulturella bakgrunder



Under passet pratar vi om olika kulturella och religiösa högtider och traditioner och vad som kan vara bra att veta för att fler ska känna sig inkluderade i våra verksamheter. Vi tar avstamp i den multireligösa almenackan och pratar om varför vissa högtider firas och varför de är viktiga. Almenackan får du även med dig hem efter passet, perfekt att sätta upp i kåren!
Kursledare: Navruz Taskin, Sensus

- Workshop Ditt personliga ledarskap



Kursens fokus ligger på diskussion och reflektion kring frågor som: Vem är jag? Vem är jag i en patrull? Vem vill jag vara? och Hur hjälper jag andra framåt?
Ditt personliga ledarskap bygger till stor delen på egen reflektion, vilket innebär att du behöver vara beredd på att arbeta med dig själv och även dela med dig av dina tankar.
I den här Workshopen får du prova på vissa övningar och bli inspirerad till att gå kursen.
Kursledare: Lotta Jonsén Scouternas Folkhögskola

- Hantverk - Knopar och märken



Vilka knopar lär vi ut, hur och i vilken ordning? Vi provar, lär och resonerar. Vi kollar de nya repmärkena, diskuterar kriterier och/eller ger förslag till upplägg.
Kursledare: Ingela Eriksson

- Hantverk - Grunderna i täljning - andra chansen



Vi provar på de grundläggande handlagen och säkerhet vid täljning.
Det finns möjlighet att tälja något enklare som smörkniv, sked, ätpinnar eller dylikt.
Ta gärna med täljkniv, har du en skedkniv får även den gärna tas med. Virke finns
Kursledare: Sandra Fäger, Josefin Jansson

- Hjärt och lungräddning - pass 2 av 2



Fortsättning på HLR-kursen


PASS 4 (söndag 8:30-10:30)



- Hantverk - Måla ditt ledarskap



Måla ditt ledarskap – kreativitet, känslor och gemenskap Kombinera praktiskt måleri med reflektion kring ledarskap och hur skapande kan användas inom scoutverksamheten. Passet fungerar även för personer som inte ser sig själva som konstnärliga – fokus ligger på uttryck, kreativitet och processen snarare än att måla ”snyggt” eller rätt
Kursledare: Saga Karlsson

- Hur behåller vi ledare i verksamheten och lockar nya



Vi delar konkreta idéer och erfarenheter kring hur vi kan få fler ledare till kåren. Vi pratar också om hur vi får engagerade att trivas och stanna.
Kursledare: Utvecklingskonsulenter

- Trygga Möten - Fördjupande samtal



Ta del av Scouternas stöd att förebygga alla former av övergrepp, kränkningar och mobbing.
Du som har gått Trygga Möten grundkurs får här möjlighet att fördjupa samtalet om trygghet på scouterna med andra ledare. Passet erbjuder värdefulla diskussioner och reflektioner utifrån fallbeskrivningar.
Kursledare: Samtalsledare från Trygga Möten

- Smycken av återbrukad koppartråd - första chansen



Återbruk av koppartråd från kablar. Du tillverkar ett armband genom flätning av metalltråd. Passar bra att göra med scouterna. Vill du få gott om tid bokar du båda passen efter varandra.
Kursledare: Pittaya Jantarasena

- När det inte blir som du tänkt dig



Testa improvisationsteaterns kreativa verktygslåda i en trygg och lekfull miljö.
Här får du chans att fånga värdefulla tekniker för att gynna allt från din kreativitet till din pedagogiska framställning och att hantera det oväntade. Workshoppen passar både dig som är superblyg och dig som gillar att stå i centrum - du är varmt välkommen som du är!
Obs. Kan innehålla spår av trams, lek och barnsligheter
Kursledare: Utvecklingskonsulent John Pekkari

- Hantverk - Läderarbete första chansen



Workshop i läderslöjd med återvunnet läder. Du får lära dig grundtekniker i att arbeta med läder och vi diskuterar fram exempel på vad man kan tillverka tillsammans med scouterna, allt med återbruk i fokus
Kursledare: Daniel Kyhlström, Spillverkstan

- Ännu mera lekar 7



En praktisk workshop med lekar (nya lekar i nytt häfte) som vi leker och testar tillsammans. Aktivt lekande! Unikt kurshäfte fås efter genomfört kurspass.
Kursledare: Annalena Levin

- Matlagning utomhus



Vi lär oss och testar lite olika sätt och laga mat utomhus.
Kursledare: Mats Lejon mfl

- Woodcraft på vintern



Lär känna naturen på vintern. Vi lär oss känna igen de vanligaste träden och deras knoppar och ägnar även tid åt att hitta spår efter olika djur.
Vi använder boken Trädens Knoppar som underlag. Har du den ta med!
Kursledare: Gabriella Westin


PASS 5 - Mersmak (söndag 11:00-12:00)



Här får ni bland annat chansen att träffa dessa grupper:

Scouternas Folkhögskola

RUG, Regionala Utbildningsgruppen Väst

Scoutdistrikten

WSJ Polen 2027

Sensus - Scouternas studieförbund

Scouter i Väst presenterar Nostalg!, utmanar och roverläger 2027, och ett planerat regionläger 2028

Lägerplatserna och de återkommande lägren i vår närhet, Kragenäs, Viken, Lysestrand, Sparreviken, Vinterskog

Samt hantverk med Sandra Fäger mfl


PASS 6 - (söndag 13:00-15:00)



- Valberedning



En aktiv valberedning är viktig för alla kårer och distrikt. Minst ett par i varje valberedning bör ha gått denna kurs. Den tar upp hur man jobbar på ett effektivt sätt för att få ihop en bra sammansatt styrelse som leder framåt i verksamheten.
Kursledare Janne Månsson

- Workshop scoutekonomi



Hur håller man ordning på ekonomin i en ideell verksamhet? Vad ska man tänka på? Hur får vi in pengar. Hur hanterar vi önskemål om vad pengrna skall användas till? Det här är en workshop där vi delar med oss och lär av varandra om hur man bäst hanterar ekonomin i scoutkåren eller scoutarrangemang.
Kursledare: Peter Lindström

- Kompa med ukulele



Lär dig kompa lätt på ukulele, ett lätt och smidigt instrument att ha med ut i naturen. Lär dig vanliga ackord och att kompa till lägerbålsånger.
Kursledare från Sensus

- Hantverk - Läderarbete andra chansen



Workshop i läderslöjd med återvunnet läder. Du får lära dig grundtekniker i att arbeta med läder och vi diskuterar fram exempel på vad man kan tillverka tillsammans med scouterna, allt med återbruk i fokus
Kursledare: Daniel Kyhlström, Spillverkstan

- Inspiration om scoutprogrammet - andra chansen



Ta del av nya märken, verktyg och metoder för terminsplanering.
Delar av passet arbetar vi praktiskt och åldersgruppsanpassat med uppdaterat material.Ta gärna med en dator för chans att prova det nya digitala planeringsverktyget
Kursledare: Utvecklingskonsulenter

- Elden i scoutprogrammet



Olika eldtyper, tända på olika sätt, tändhjälpmedel, töre
Vi diskuterar hur vi knyter ihop det praktiska eldandet med de olika märkena.
Kursledare Mats Lejon mfl

- Smycken av återbrukad koppartråd - andra chansen



Återbruk av koppartråd från kablar. Du tillverkar ett armband genom flätning av metalltråd. Passar bra att göra med scouterna. Vill du få gott om tid bokar du båda passen efter varandra.
Kursledare Pittaya Jantarasena med medhjälpare


- Hantverk - gör en träsked med glödande kol



Ett nytt sätt att skapa en sked, utomhus kring elden med glödande kol. Ta med kniv och arbetshandskar och ta på varma kläder, som tål rök och glöd
Kursledare: Ida Karlberg


Deltagaravgift och tillägg



Deltagaravgift



800 kr – betalas av alla men reduceras för funktionärer
1000 kr – sen deltagaravgift ( betalas efter 5 dec 2026 )

Tillval och önskemål



700 kr Övernattning lö-sön vandrarhem per person
1400 kr Övernattning lö-sön hotell dubbelrum per person

800 kr God mat hela lördag-söndag

Om du bara deltar en del av tiden, men vill äta så kan du välja de här varianterna:
300 kr Lunch och fika lördag
200 kr två rätters Middag lördag
300 kr Lunch och fika söndag

800 kr Övernattning fre-lör vandrarhem, lägermiddag fredag, frukost lördag

90 kr Gofika söndag eftermiddag


Läs mer om utbildningen

Deltagare

Lägsta ålder för deltagare:
15 år

Adressuppgifter

Flämslätt
Flämslätt

Stifts-och Kursgård
540 17 Lerdala

Karta här

Kostnader

800 :-

Deltagaravgift - betalas av alla

Ansökan

Ansökan öppnar:
2026-10-10

Sista datum för ansökan till kursen:
2027-01-05

Ansök nu

Kursansvarig