Våra ideella utbildningsgrupper

Scouternas folkhögskola ansvarar för Scouternas scoutledarutbildningar. Scoutledarutbildningarna finns på Ledarskapsön, vårt utbildningssystem som drivs, samordnas och utvecklas med hjälp av vår ideella utbildningsorganisation. Det är våra ideella utbildare som med sitt engagemang utbildar scoutledare i Ledarskapsöns alla olika utbildningar.

För att samordna våra utbildare och utbildningar har vi sex ideella utbildningsgrupper, fem regionala utbildningsgrupper samt en grupp för nationella utbildningar.

Till regionala utbildningar räknas:

  • Leda scouting
  • Leda scouting i korthet
  • Leda patrull
  • Leda kår
  • Leda avdelning
  • Ditt personliga ledarskap
  • Redo för naturen

Till nationella utbildningar räknas:

  • Utbildning för utbildare
  • Treklöver Gilwell
  • Normkritiskt ledarskap
  • Anpassat ledarskap, fördjupning
  • Friluftslivsutbildningar
  • Handledarutbildning

 

Regionala utbildningsgruppen i Stockholm

Gruppmail: utbildningsgrupp.stockholm@scouterna.se

Marcus Jansson (ordförande)
Ansvar för: Leda scouting
marcus.jansson@scouterna.se
Gitten Abramsson
Ansvar för: Leda avdelning & Ditt personliga ledarskap
gitten.abramsson@scouterna.se
Kicki Rydberg
Ansvar för: Leda patrull
kicki.rydberg@scouterna.se
Per Billing
Ansvar för: Leda kår
per.billing@scouterna.se
Jenny Kärrholm
Ansvar för: Leda patrull
jenny.karrholm@scouterna.se
Kristin Westber
Ansvar för: Leda avdelning & Ditt personliga ledarskap
kristin.westberg@scouterna.se
Bobbo Olofzon
Ansvar för: Leda scouting
bobbo.olofzon@scouterna.se

Regionala utbildningsgruppen Östra

Gruppmail: utbildningsgrupp.ost@scouterna.se

Monica Svenselius (ordf.) monica.svenselius@scouterna.se
Tobias Bernhardsson (ordf.) tobias.bernhardsson@scouterna.se
Stefan Sjöberg stefan.sjoberg@scouterna.se
George Chamoun george.chamoun@scouterna.se
Anders Bernberg anders.bernberg@scouterna.se
Anna Johansson anna.johansson@scouterna.se
Anne-Maj Björnholm anne-maj.bjornholm@scouterna.se

Regionala utbildningsgruppen Västra

Gruppmail: utbildningsgrupp.vast@scouterna.se

Laila Freiholtz (ordf.) laila.freiholtz@scouterna.se
Annalena Levin (ordf.) annalena.levin@scouterna.se
Olla Lundkvist olla.lundkvist@scouterna.se
Mats Mattsson mats.mattsson@scouterna.se
Max Sikström max.sikstrom@scouterna.se
Johan Cammersand johan.cammersand@scouterna.se

 

Regionala utbildningsgruppen Södra

Gruppmail: utbildningsgrupp.sodra@scouterna.se

Johnny Lythell (ordf.) johnny.lythell@scouterna.se
Anders Hellman (ordf.) anders.hellman@scouterna.se
Heléne Wilkens helene.wilkens@scouterna.se
Tobias Håkansson tobias.hakansson@scouterna.se
Mats Aronsson mats.aronsson@scouterna.se
Maria Eiman maria.eiman@scouterna.se
Jesper Nissenlöf jesper.nissenlof@scouterna.se

Regionala utbildningsgruppen Mitt/Norr

Gruppmail: utbildningsgrupp.mittnorr@scouterna.se

Linnea Pettersson (ordf.) linnea.pettersson@scouterna.se
Monica Hjelm (ordf.) monika.hjelm@scouterna.se
Hannah Fjällström hannah.fjallstrom@scouterna.se
Kristina Joelsson kristina.joelsson@scouterna.se
Anders Brunnegård anders.brunnegard@scouterna.se

 

Gruppen för nationella utbildningar

Denna grupp är under hösten 2019 under nystart. Namn och kontaktuppgifter till gruppmedlemmar kommer.

 

Kontakt

Hanna Bata

Hanna Bata

Ansvarig scoututbildning
E-post: hanna.bata@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 59
Mobil:
076-623 25 59

Hanna är ansvarig för scoututbildningar på Scouternas folkhögskola och ordförande i Scouternas nationella utbildningsgrupp.