Snart öppnar anmälan!

31 augusti, 2023

Snart öppnar anmälan!

Snart öppnar anmälan till vårens terminskurser på Scouternas folkhögskola!

Den 15 september öppnar vi anmälan till Ledarskap för hållbarhet och Projektledning. Så om du är intresserad av att plugga ledarskap på halvtid eller heltid i vår, så ska du hålla utkik då!

Ledarskap för hållbarhet (50%, distans med träffar)
Ledarskap för hållbarhet handlar om hur du och jag kan leva mer hållbart. Den handlar också om vad vi kan göra tillsammans för att påskynda omställningen till ett mer hållbart samhälle. Genom att ta del av vad andra gör, vad vi behöver göra och vilka verktyg och metoder som finns, så tror vi att du kommer hitta din väg mot ett mer hållbart liv.

Projektledning (100%, distans med träffar)
Som deltagare på den här utbildningen kommer du att lära dig att planera, genomföra och utvärdera ett projekt på ett strukturerat sätt. Vare sig du är aktiv inom föreningsliv, studentliv, idéburna organisationer eller som social entreprenör kommer du få verktyg och metoder för att leda och utvärdera projekt.

Välkommen till Scouternas folkhögskola!